Розгортання та використання середовища G Suite for Education
Дистанційне навчання під час довготривалого карантину показало, що необхідно підвищувати спроможність системи освіти до роботи в нових умовах. Насамперед, це стосується вдосконалення цифрових компетенцій педагогів, адже нові умови вимагають використання цифрових інструментів, комп’ютерно орієнтованого навчального середовища під час освітнього процесу в навчальному закладі та відповідно нового підходу для роботи з учнями.
Саме тому адміністрація нашого навчального закладу ініціювала розгортання та використання середовища G Suite в діяльності освітньої установи, проведення курсів для підвищення цифрової компетенції педагогів.
Ініціатива щодо впровадження дистанційної платформи G Suite народилася як розвиток іншої важливої ініціативи: діяльності компанії HOSTiQ, яка надає закладам освіти безкоштовні домени. Ці домени потрібні для розгортання сервісів дистанційного навчання, що входять до складу G Suite for Education.
Освітній омбудсмен підтримав цю важливу ініціативу, і на початку червня було надано таку можливість для закладів освіти. Наразі більше 1300 закладів освіти в Україні отримали доменне ім’я в доменній зоні ukr.education, яка надає можливість безкоштовно використовувати повний спектр інструментів G Suite for Education.
G Suite for Education – це пакет хмарного програмного забезпечення та цифрових інструментів для спільної роботи від компанії Google, який надається для закладів освіти. До пакету входять стандартні Google сервіси плюс система управління навчанням Google Classroom. Як у всіх хмарних середовищах, збереження даних користувача відбувається в Інтернеті з можливістю одержувати доступ до них у будь- який час і з будь-якого пристрою, з подальшим збереженням на жорсткий диск або роботою з даними у «хмарі».
Отож які кроки по розгортанню середовища G Suite for Education в діяльності нашого закладу вже проведені:
2 червня 2020 року надійшов лист від Міністерства освіти і науки, щодо можливостей використання сервісів для дистанційного навчання.
Сформовано заявку на безкоштовний домен для реєстрації в «G Suite для закладів освіти»
Командою розгляду заявок на G Suite for Education була розглянута наша заявка й оновлено обліковий запис до версії для закладів освіти.
Після всіх процедур реєстрацій та активації, що тривало цілий місяць - 30 червня нам був наданий безкоштовний домен: petrashevka.ukr.education
Наступним кроком було налаштування системи та створення для всіх вчителів облікових записів.
Створено корпоративні акаунти у G Suite for Education від компанії Google. Корпоративний акаунт надає значно більше переваг під час використання хмарних сервісів, а саме:
- Google Drive – необмежене хмарне файлове сховище для зберігання, одночасного доступу до файлів.
- Google Docs, Sheets, Slides, Forms - для створення та редагування файлів в хмарному сховищі під час співпраці з іншими користувачами в режимі реального часу.
- Gmail - для листування.
- Google Calendar - для розкладу.
- Google Meet – для проведення відео-конференцій.
- Google Чат – для онлайн спілкування.
З метою ознайомлення та вивчення можливостей дистанційної платформи навчання організовано заняття для вчителів на тему: «Розгортання та використання середовища G Suite в діяльності освітньої установи». На заняттях вчителі ознайомилися з можливостями G Suite for Education для використання у своїй роботі. А саме : активувати аккаунти; ознайомитися з поштовим сервісом G-mail, програмним онлайн-додатком Google Meet та Classroom.
Наступним кроком - була реєстрація учнів у G Suite, для цього проведено навчання класних керівників, яким надано права адміністрування своїх класів. Класні керівники зареєстрували в системі своїх учнів.
В результаті, на сьогоднішній день, у системі G Suite нашого навчального закладу зареєстровано 64 учасників освітнього процесу (вчителів та учнів). Що вказує на те, що переважна частина тих, хто задіяний в навчальному процесі готові до використання системи дистанційного навчання. Наступний важливий крок – це створення класів та предметів, які повинні бути наповнені вчителями навчальним та методичним матеріалом для роботи із учнями в разі переходу на дистанційну форму навчання.
До віртуального курсу дисциплін вчитель має можливість прикріпити навчальні матеріали у вигляді різних типів файлів (відео на YouTube, файли на Google Drive). Доступ до сервісу Google Classroom здійснюється через браузер або через мобільні додатки на Android чи iOS за допомогою корпоративного акаунту.
У нас попереду дуже складний навчальний рік. Усі ми хвилюємося, як він відбуватиметься. У цих умовах використання цифрових інструментів для дистанційного навчання є одними із запобіжників, які забезпечують надання якісної освіти у надскладних умовах. Тому разом з вчителями творчої групи, колегами, які знайшли час, сили і мотивацію, аби пройти навчання, ми зробили уже важливий крок до того, щоб зробити освіту більш якісною та доступнішою.
Окремо акцентую, що ця система принципово орієнтована на командну роботу у закладі освіти: бо без спільних дій керівництва, системного адміністратора, вчителів та класних керівників розгорнути та використовувати систему G Suite дуже складно.